Site Rengi

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

292
Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Kuaför salonları kadınlar için olmazsa olmaz olup adeta bir terapi salonudur. Ancak kuaföre gitmek için vaktiniz yok veya daha düşük maliyetle saçlarınızı boyamak istiyorsanız birkaç ipucu ile dikkat edilmesi gereken kurallara uymak yeterli olacaktır. Evde saç boyamak sanıldığı gibi zor değildir. Uyulması gereken birkaç kuralı yerine getirdiğiniz takdirde saçınızı kuaförde boyatmış gibi sonuçlar alacaksınız

Bakımlı Saçlar

Öncelikle evde saçınızı boyamadan önce dikkat etmeniz gereken şey saçlarınızın bakımlı olmasıdır. Kırılmış cansız ve bakımsız saçlarınıza uygulayacağınız boyama işlemi sonucunda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bakımsız ve kırılmış saçlar üzerine yapılan her işlem yetersiz sonuç verecektir.

Özellikle saçlarınızın kırıklarını aldırmanız ve çeşitli bakım yağları veya zeytinyağı ile saçlarınıza bakım yaptıktan sonra saçlarınızı boyamanızı öneririz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşur. Aksi halde kırık ve yıpranmış saçlara uygulanan boya daha kısa sürede saçlardan akma yapar.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise saçınızın boyu ve kesim şeklinden memnun olup olmadığınızdır. Saçınızın bakımlı olması kadar kesim şeklide oldukça önemlidir. Yüz tipinize en çok yakışan şaç modelini bulmak ve uygulamak tercih edeceğiniz saç rengini daha çok ortaya çıkaracaktır. Eğer şaç kesiminizden memnun değilseniz evde uygulayacağınız boyama işleminin sonucundan da memnun kalmayabilirsiniz.

Doğru Renge Karar Verin

Özellikle evde ilk defa saçlarını boyayacakların dikkat etmesi gereken unsur kullanacakları boyanın rengini doğru seçmektir. Boyanın saçlara eşit dağılımını sağlamak ve renk farklılıklarını önlemek adına doğru renge karar vermek oldukça önemlidir. Örneğin; koyu kahverengi bir saçı sarı tonlarında boyamak hoş olmayan bir sonuç elde etmenize neden olabilir. Kendi saç renginize veya alttaki saçın rengine yakın olan bir saç rengini seçmek doğru bir tercih olacaktır.

Saç Açıcı Kullanmayın

Evde yapılan boyama öncesinde saç açıcı kullanılması önerilmemektedir. Rengin eşit olmaması ve geçişlerin çok sert olmaması için evde saç açıcı kullanımdan kaçınmalısınız. Aynı zamanda tercih edeceğiniz doğru renk kadar kullanacağınız boya miktarı da önemlidir. Eğer saçlarınız gür ve kalın telli ise bir kutu boya yetersiz kalabilir ve saçınızda renk farklılıkları oluşabilir.

Evde Saç Boyama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Boyamaya başlamadan önce alın kısmınıza, yanaklarınızın kenarına ve ensenize vazelin sürün. Böylece bu kısımlara bulaşan boyaların kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Ancak vazelinin saç diplerinize değmemesine dikkat edin.
 2. Boyama öncesinde boya kutusunun içinden çıkan kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz.
 3. Boya kutusundan çıkan malzemeleri güzelce karıştırın. Boyanın homojen bir kıvam alması oldukça önemli.
 4. Eldiven kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 5. Kutudan çıkan malzemelerin yanı sıra geniş dişli ve ince uçlu birer tarak yanınızda bulundurun. Aynı zamanda boya fırçası kullanmak sizin için avantajlı olabilir.
 6. Boyamaya başlamadan önce boyaya karşı alerjiniz olup olmadığını test edin.
 7. Boyama sırasında varsa boya önlüğü veya eski bir kıyafet tercih edin. Boya sıçrayıp lekeyebilir.
 8. Saçlarınızı bölümlere ayırın ve eşit miktarda diplerden uçlara doğru sürmeye başlayın.
 9. Saçlarınızın arka bölümü için ikinci bir aynaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için ikinci bir aynayı uygun bir şekilde arka tarafta konumlandırın.
 10. Saçınızın her yerine eşit miktarda boya sürdükten sonra ellerinizde masaj yaparak boyanın daha iyi dağılmasını sağlayın.
 11. Saç renginin istediğiniz gibi olması ve renk farklılıklarının oluşmaması için kullanım klavuzunda belirtilen saat kadar bekletin.
 12. Yeteri kadar beklettikten sonra bol su ile yalnızca bir kere sabunlayarak saçınızı yıkayınız. Boyanın akması ihtimaline karşı eski bir havlu kullanınız.
 13. Boyama işlemi sonrasında bekleme sürecinde rüzgarlı veya çok sıcak bir yerde beklemeyin. Boyanın renginde farklılıklar oluşturabilir.

Boyama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Boyama sonrasında saç renginizin parlaklığını kaybetmemesi ve matlaşmaması için havuz gibi klorlu sulardan kaçınmalısınız. Aynı zamanda uzun süre yoğun güneşe maruz kalmak saçlarınıza zarar verebileceği gibi rengin matlaşmasına neden olacaktır.
 2. Şampuan ve saç kremi tercihlerinizi boyalı saçlara uygun olanlardan yana kullamalısınız. Saç boyaları kimyasal içerdiğinden dolayı saçlarınızın daha kolay yıpranmasına neden olacaktır.
 3. Boyama sonrası saç bakımlarınızı ihmal etmeyin. Boyalı saçlar için uygun olan krem ve kürleri kullanın. Kimyasal içeren krem ve kürleri kullanmak istemezseniz zeytinyağı kürü ile haftada 1 veya 2 kere maske uygulamanız yeterli olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.